קניית רכב ליסינג: יתרונות וחסרונות

קניית רכב ליסינג

קניית רכב מליסינג אינה עוד אפשרות הפתוחה רק בפני חברות גדולות. כיום כל אדם פרטי יכול לרכוש רכב מחברות הליסינג הרבות הקיימות בשוק. לקניית רכב בצורה זו יתרונות וחסרונות שכדאי להכיר טרם ביצוע העסקה. בכתבה זו נפרט מהם.

מהו ליסינג?

תהליך של החכרת רכב למספר שנים הנקבע בהסכם בין חברת הליסינג ללקוח. עסקת ההחכרה מתבססת על השכרת הרכב לתקופה אשר בסופה ניתנת ללקוח האפשרות להחזיר את רכבו ולבחור חדש או לרכוש את הרכב מחברת הליסינג ולשלם את היתרה עד להשלמת מחיר הרכב המלא. במידה והחליט הלקוח כי ברצונו לרכוש רכב חדש, יחזיר את רכבו הנוכחי לחברת הליסינג, ישכור רכב חדש וימשיך לשלם עבורו במסגרת התשלומים הקיימת. במהלך תקופת ההשכרה הרכב יהיה רשום על שמה של חברת הליסינג.

קיימת אפשרות נוספת, סיום חוזה ההתקשרות עם חברת הליסינג בתום תקופת ההשכרה. אך לצורך כך על הלקוח לשלם את כל חובותיו הכספיים לחברת הליסינג.

עסקה כזו בנויה מתשלום מקדמה על הרכב, בדרך כלל בין חמישה עשר לשלושים אחוזים מערכו ופריסת היתרה לתשלומים חודשיים עד לתום תקופת ההסכם. המחיר עליו מתבססת העסקה הוא מחיר המחירון של הרכב בתוספת הנחה של כעשרים אחוזים מתוקף היותו שייך לחברת ליסינג.

יתרונות הליסינג

לליסינג יתרונות רבים בניהם:

 • מחירו של הרכב החדש הנרכש בליסינג זול יותר בכעשרה אחוזים ממחירו של אותו רכב אם יירכש מן היבואן.
 • הליסינג מאפשר את רכישת הרכב גם כאשר אין ללקוח את סכומי הכסף הגבוהים הנדרשים בעת רכישת רכב חדש ופריסת התשלומים מתבצעת על פי יכולותיו הכלכליות של הלקוח.
 • חברות ליסינג רבות מציעות עסקאות המכילות מלבד תשלום הרכב גם חבילות הכוללות ביטוח רכב, תחזוקה שוטפת של הרכב ואבזור. אמנם המחיר החודשי יהפוך ליקר יותר, אך כל הטרטור הכרוך בתחזוקת הרכב נחסך מכם. במידה וחברת הליסינג אינה מציעה חבילה כזו כדאי לדעת כי היא כוח מכירה גדול ולכן מומלץ לרכוש ביטוח רכב מחברת הביטוח המקיימת קשר עסקי עם חברת הליסינג ולקבל ממנה מחיר מוזל. ביטוח רכב חייב לכלול ביטוח חובה וביטוח מקיף.
 • מכיוון שהרכב רשום על שמה של חברת הליסינג הוא אינו מוגבל לשימוש של נהג אחד בלבד ויכול לשמש מגוון נהגים.
 • יתרון גדול של חברת הליסינג הוא היכולת לשדרג את הרכב דרך קבע וכך לנהוג על רכב חדש ובטיחותי שיש לו מעט בלאי ואינו דורש טיפולים רבים מלבד טיפולי תחזוקה שוטפת.

חסרונות הליסינג

לרכישת רכב מליסינג ישנם גם חסרונות. לדוגמה:

 • אחד החסרונות הבולטים הוא העובדה כי במידה וירצה בעל הרכב למכור אותו הוא ייחשב ליד שניה מכיוון שחברת הליסינג נרשמה כיד ראשונה. כך ירד מערכו של הרכב סכום של עשרים ושניים אחוזים מערך הרכב.
 • חברות הליסינג מציעות מספר מוגבל של דגמי רכבים, לרוב אלה הנפוצים ביותר בשוק, ולכן אם אתם חושקים בדגם מיוחד יותר, סביר כי תאלצו לערוך חיפוש בחברות הליסינג ואף ייתכן כי לא תמצאו אותו בקרב חברות אלה.
 • מכיוון שחברות הליסינג מעוניינות לבלום ירידת ערך דרסטית הן מגבילות את מספר הקילומטרים שניתן לעשות בשנה לעשרים אלף עד עשרים וחמישה אלף קילומטרים. כדאי לבדוק מראש האם תוכלו לעמוד בכך בהתאם לעבודתכם ופעילויות הפנאי.
 • רכב המוחזר מן הלקוח לחברת הליסינג נבדק לעומק וכל פגיעה ולו הקטנה ביותר נלקחת בחשבון. על כן יש לנהוג ברכב במשנה זהירות ולא תמיד הדבר בשליטתכם.
 • במידה וחברת הליסינג מספקת ביטוח לרכב ייתכן כי הוא יהיה מועט ולא מספק מבחינת הלקוח להרגיש מוגן ומכוסה. כדאי לברר מול חברת הליסינג איזה ביטוח רכב היא מציעה ומהם הכיסויים הקיימים בו ובמידה ואתם חשים כי אותו ביטוח רכב אינו מספק עבורכם, תוכלו להשלים אותו באמצעות ביטוח רכב הנרכש מחברה חיצונית. בהמשך לסעיף הקודם הדן בבדיקת הרכב לאחר החזרתו, מומלץ אף יותר לדאוג לביטוח מקיף שיכסה תיקון פגיעות ברכב.
 • במרבית המקרים האבזור ברכבי הליסינג הוא פחות מזה של רכבים הנרכשים ישירות מן היבואן. אם עובדה זו משמעותית עבורכם כדאי לבדוק זאת מראש.
 • במידה ומחליט הלקוח לסיים את ההתקשרות עם חברת הליסינג באמצע תקופת ההשכרה ייתכן כי ייאלץ לשלם קנס המחושב על פי יתרת הזמן שנותרה עד לסיום ההתקשרות. כדאי לבדוק האם החברה אכן גובה קנס על הפסקת ההסכם.
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יואב בן-דוד

יואב בן-דוד

יואב בן-דוד הוא מומחה להשקעות בתחום הפיננסים והנדל"ן. בזכות ניסיון עשיר של משפחתו מזה חמישים שנה בתחום הפיננסים, גם יואב החליט להצטרף לתחום ומאז הוא משמש כיועץ השקעות בכיר בחברות מובילות. יואב הוא בלוגר מקצועי וגם חובב גלישה בזמנו הפנוי.

כתוב/כתבי תגובה