מי עדיפה, SAP C4C או SAP CRM?

sap c4c

מערכת SAP C4C שהושקה לפני מספר חודשים מוכיחה כי היא אחת מן הטובות והחדשניות בתחום המערכות לניהול ארגוני, אולם רבים עדיין מעדיפים את קודמתה, SAP CRM. להלן השוואה בין שתי המערכות, בהתמקד בהיבט המכירות:

ממשק המשתמש

מערכת SAP CRM מתבססת על HTML ומאפשרת התאמה אישית לצרכי המשתמש. עם זאת, היא נוטה לסבול לעתים מחוסר ידידותיות למשתמש, אם זה בשל הצורך לבצע גלילה על מנת להגיע ממקום למקום או לפתוח מספר חלונות על מנת לבצע פעולות מסוימות. אמנם ניתן להתגבר על כך באמצעות התקנת תוספים ייעודיים כגון Fiori, אולם הם בדרך כלל מסייעים רק בחלק מן האפשרויות של SAP CRM.

לעומת זאת, מערכת SAP C4C נוקטת בגישה יעילה וארגונומית המבוססת על HTML5, ועיצובה נעים ונוח יותר לשימוש: כפתורים משני צידי המסך, קיצורי דרך, גרירת אלמנטים באמצעות המסך ומאפיינים נוספים שנלקחו מרשתות חברתיות כמו פייסבוק ולינקדאין, כגון ניוז-פיד בו ניתן לראות חדשות ועדכונים, אפשרות לתייג משתמשים אחרים ועוד.

sap c4c

פרטי לקוחות

במערכת SAP CRM, נתוני הלקוחות מוצגים בעיצוב אחיד כאשר פרטיהם האישיים בראש העמוד, ומתחתם טאבים בהם ניתן לראות נתונים נוספים ללא צורך בגלילה.

מערכת SAP C4C פועלת בצורה שונה במעט: נתוני הלקוחות מוצגים בכרטיס לקוח המחולק לשלושה איזורים: מידע בסיסי אודות הלקוח, כגון כתובות, בעלי תפקידים ונתונים אודות המכירות עד כה; טאבים עם נתונים נוספים כגון הזמנות עתידיות, איזורי מכירות, רשימות מוצרים, קבצים ועדכונים; ומסך עבודה המציג ריכוז של הנתונים העיקריים מתוך הטאבים.

כלומר, מבחינת האפשרות לצפות בפרטי הלקוחות, שתי המערכות פועלות בצורה דומה – אולם ביתרון אפקטיביות קל ל-C4C.

קביעת מחירים

מנגנון קביעת המחירים במערכת SAP C4C מוגדר מראש כך שרק מורשי גישה יוכלו לעדכנו. בין היתר ניתן ליצור בו רשימת מחירים, הנחות, עלויות הובלה, עמלות ועוד.  באמצעות שימוש במערכת SAP ERP ניתן לחשב מחיר מבצע כאשר צצה הזדמנות עסקית ייחודית, וזאת באמצעות תהליכי חישוב שניתן להגדיר מראש.

מנגנון קביעת המחירים במערכת SAP CRM הוא מורכב יותר. בעזרתו ניתן ליצור תהליכי קביעת מחירים הכוללים תנאי מורכבים וסבוכים. בנוסף, ניתן להגדיר תהליכי קביעת מחירים שונים עבור ערוצי מכירות שונים, בהתאם, למשל, לאיזור בו מתבצעת המכירה.

במילים אחרות, מערכת CRM מתאימה לארגונים גדולים וגדולים מאוד, בהם יש מספר רב של מחלקות ובעלי תפקידים, אולם הפשטות של C4C הופכת אותה למתאימה יותר לארגונים קטנים ובינוניים.

הפקת דו"חות

במערכת SAP CRM, קיימת אפשרות לייצר דו"חות מובנים המתבססים על נתונים ועל היסטוריה. ניתן גם ליצור דו"חות אינטראקטיביים יותר, אולם הם יהיו פשוטים למדי ולא ניתן לבחור או ליצור פרמטרים חדשים, אלא לעשות שימוש רק בסט נתונים בסיסי.

לעומת זאת, מערכת SAP C4C נותנת מענה למצב בו בעל תפקיד מעוניין לייצר דו"ח מותאם אישית, וזאת באמצעות עריכת נתונים ופילטרים, בחירת סוגי גרפים, שליטה על טווחי זמן ובחירת פרמטרים חופשית הרבה יותר.

זמן ביצוע

הקונפיגורציה של מערכת SAP C4C פשוטה מאוד, וביצוע תהליכים באמצעותה מהיר יותר מאשר במערכת SAP CRM. כך לדוגמה זמן האתחול של מערכת C4C קצר באופן משמעותי, וזאת מאחר שהמאפיין העיקרי שלה, שימוש בטכנולוגיית ענן, מייתר את הצורך בחומרה או בשרתים מקומיים.

לסיכום,

קיימים עוד הבדלים רבים בין שתי המערכות, אולם בשורה התחתונה ניתן לומר כי מערכת SAP C4C מהווה פתרון כולל אשר מספק מענה מקיף וטוב יותר לצרכי העסק או הארגון.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יואב בן-דוד

יואב בן-דוד

יואב בן-דוד הוא מומחה להשקעות בתחום הפיננסים והנדל"ן. בזכות ניסיון עשיר של משפחתו מזה חמישים שנה בתחום הפיננסים, גם יואב החליט להצטרף לתחום ומאז הוא משמש כיועץ השקעות בכיר בחברות מובילות. יואב הוא בלוגר מקצועי וגם חובב גלישה בזמנו הפנוי.

כתוב/כתבי תגובה