החזר מס רכישה

החזר מס רכישה

עסקת נדל"ן היא אחת מסוגי העסקאות היקרות ביותר שקיימות, ולכן, המיסים הקשורים למכירה הם מהמשמעותיים ביותר שרבים מאיתנו ניתקל בהם במהלך החיים. אחד מהמיסים הוא מס רכישה, על העברתו של הנכס.

לא מדובר במס פשוט לחישוב, והוא כולל הרבה מאוד פרמטרים. הטעויות במקרים אלה הן לא עניין זניח, אלא כזה שכרוך בתשלום מיותר של סכומים מכובדים וגבוהים מאוד. לכן, מומלץ מאוד במקרים אלה לבדוק אם הכול נעשה כשורה. אם לא, יתכן מאוד שמגיע לכם החזר מס רכישה בסכומים משמעותיים.

מהו מס רכישה?

חשוב להפריד בין תשלום והחזר מס רכישה לבין תשלום ואף החזר מס שבח , המשולם על ידי מוכר הדירה במקרים בהם יש רווח על מכירת הדירה. במקרה של מס רכישה, אין רווח עדיין. התשלום הוא על ההשקעה של המוכר  (שיכול להיות יחיד, זוג נשוי או ידועים בציבור), כבר בזמן הרכישה של קרקעות ונכסים.

מס רכישה הוא מדורג, ומשתנה בהתאם למספר הדירות שנרכשות. במקרה של רכישת דירה אחת, הרוכשים מקבלים פטור עד שמגיעים לתקרה מסוימת. במקרה שמדובר על משקיעים שרוכשים כמה דירות, שיעור המס עולה. חשוב לציין, כי שיעורי המס משתנים באופן תדיר, כך שכדאי לבדוק מה היו השיעורים המעודכנים בעת מכירת הנכס שלכם.

מתי אפשר לשלם פחות מס רכישה?

עוד מדרגות והקלות בשיעורי המס ניתן למצוא במקרה של רכישת דירת מגורים. אם מדובר בדירה למטרות עסק, שיעור המס לא מדורג, אלא מלא וגבוה יותר. דירת מגורים, לעומת זאת, מוגדרת על ידי חוק  מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה) כדירה שכבר נבנתה ויכולה לשמש למגורים. במקרה של דירה שנקנתה בזמן שבנייתה לא הושלמה, צריך להתייחס למה שהקבלן התחייב אליו. אם התחייב להשלים את הבנייה, אז צריך לשלם מס רכישה, עם הקלות בשיעורי המיסוי. אם לא התחייב, לא מדובר בדירה, ואז צריך לשלם מס רכישה בדומה לקרקע, בשיעור מס גבוה יותר.

החזר מס רכישה במקרים חריגים

יש מקרים נוספים בהם יתכן שתקבלו החזר מס רכישה . מקרה נפוץ הוא החלפת דירה למגורים, אז אפשר לקבל הקלה בתשלום מס הרכישה, של 50% (עד לגובה השווי של הדירה העומדת למכירה). מקרה נפוץ נוסף הוא פטור בעת קבלת דירה בעת פינוי-בינוי.

קבוצות מסוימות זכאיות לשלם שיעור מס נמוך יותר: נכים, תושבים חוזרים ועולים חדשים, ומשפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה. אתם שייכים לאחת מהקבוצות האלה ולא הצהרתם על כך בעת מכירת דירה? ניתן לקבל החזר.

קראו על תפקידו של רואה חשבון מס שבח

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יואב בן-דוד

יואב בן-דוד

יואב בן-דוד הוא מומחה להשקעות בתחום הפיננסים והנדל"ן. בזכות ניסיון עשיר של משפחתו מזה חמישים שנה בתחום הפיננסים, גם יואב החליט להצטרף לתחום ומאז הוא משמש כיועץ השקעות בכיר בחברות מובילות. יואב הוא בלוגר מקצועי וגם חובב גלישה בזמנו הפנוי.

כתוב/כתבי תגובה