מתודולוגיות ניהול סיכונים

מתודולוגיות ניהול סיכונים

לא אחת נאמר כי עדיף בהחלט להיות מודעים לסיכונים שונים מאשר להעלים מהם עין. כל עוד אתם מכירים בחשיבותו של סיכון מסוים, הרי שתוכלו להיערך על הצד הטוב ביותר בכדי למנוע אותו, או לכל הפחות להפחית את עוצמת הפגיעה שלו בכם. עם זאת, בעת שאתם מעלימים עין ובעת שאינכם עושים דבר על מנת לאבחן סיכונים עתידיים, הרי שעוצמת הפגיעה עלולה להיות כואבת, מאד.

 

מתודולוגיות ניהול סיכונים מאפשרות לכם באמצעות שלל כלים, אסטרטגיות ופעולות שונות במסגרת העסקית, להביט לסיכונים העתידיים בעיניים, לאתגר אותם ולעתים אף למנוע אותם מראש. ניהול סיכונים, כל עוד הוא מתבצע במקצועיות, יסודיות ובירידה לפרטים, הוא כלי יעיל שיכול לחסוך לכם המון: כסף, זמן ופגיעה במוטיבציה שלכם ושל העובדים שלכם.

 

"העסק שלי וסיכונים? אין לי מושג על מה מדברים"

אם ישנם דברים שכדאי לשים אותם בצד הרי שהם האגו והגאווה. גם אם העסק שלכם יציב, קוצר הצלחות והישגיו מפתיעים אפילו אתכם, דעו כי אין זו הבטחה למה שיוליד יום. הצלחה עסקית מבוססת על המון דברים – כאלו שאתם יכולים לצפות וגם כאלו שלא. בכל מה שאתם יכולים לשלוט, הרי שכדאי לשלוט. ניהול הסיכונים הוא כלי שבאמצעותו אתם יכולים לשלוט בלא מעט דברים, כאשר עצם השליטה בהם אתם יכולים להחליט איך לפעול: להוציא או להשהות מהלכים, לוותר על חתימה על עסקה, לקדם אג'נדה שירותית חדשה וכיוצא בזה.

 

כעסק, ללא כל תלות באופי הפעילות שלכם, במוצר שלכם או בקהל היעד, אתם חשופים דרך קבע לאיומים ולנזקים פוטנציאלים. כשאתם מכירים בעובדה הזו אתם לא הופכים פגיעים, אלא בדיוק ליהפך: אתם נשארים ערים דרך לקבע לכל שינוי אפשרי או אירוע בלתי צפוי, תוך שיש לכם אפשרות להשיב לכל אתגר שכזה בזמן אמת. קשה באימונים, קל בקרב? בהחלט!

אולי יעניין אתכם גם: מידע על קורס סייבר

 

ניהול הסיכונים – אילו סיכונים קיימים ומה זה נותן לכם?

הסיכונים המדוברים יכולים להיות סיכונים ברמה התפעולית, סיכונים באשר לקיומו של פרוייקט, סיכון בדמות אבטחת מידה לקויה, סיכונים מצד העובדים (אובדן כוח אדם) וכיוצא בזה. מובן כי כל עסק חשוף לסיכונים שונים ובעוצמות שונות, זאת בהתאם לפרמטרים שונים הנבחנים במעמד בחינת ניהול הסיכונים. אם אתם שואלים את עצמכם למה גם אתם צריכים את זה, הנה לפניכם כמה סיבות טובות:

  • ישנה בעיה באופק? גם ישנו אור באופק עם פתרון איכותי
  • מעגל של למידה: מה לעשות ולא לעשות לפעמים הבאות
  • פוטנציאל אדיר למנוע מכם רעידת אדמה עסקית
  • אתם יכולים לצפות את הבאות, כך שלא תהיו מופתעים
  • יישום ניהול הסיכונים כחלק בלתי נפרד מהשגרה העסקית

 

"כבר עשיתי פעם ניהול סיכונים לעסק, אין לי בזה צורך"

זוהי אולי הטעות הנפוצה ביותר וגם החמורה ביותר .כידוע, העסק שלכם דינאמי, וכפי שההכנסות שלכם משתנות וקהל הלקוחות שלכם גדל, כך גם היקף הסיכונים. ניהול סיכונים הוא כלי שאתם יכולים וצריכים להשתמש בו בתדירות משתנה וקבועה, כך שיהיה ניתן לבצע השוואה בין תקופות שונות (רבעון, שנה), ולאתר את נקודות התורפה החדשות בעקבות השינויים הרלוונטים לעסק.

 

גם אתכם מעניין ללמוד על ניהול וסדר ארגוני, לרבות ניהול סיכונים? תוכלו גם אתם ללמוד את התחום המרתק – גם עבור העסק שלכם וגם עבור יישום המתדולוגיה על עסקים אחרים.

הכתבה נעשתה בשיתוף אתר https://www.see-security.com/

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
יואב בן-דוד

יואב בן-דוד

יואב בן-דוד הוא מומחה להשקעות בתחום הפיננסים והנדל"ן. בזכות ניסיון עשיר של משפחתו מזה חמישים שנה בתחום הפיננסים, גם יואב החליט להצטרף לתחום ומאז הוא משמש כיועץ השקעות בכיר בחברות מובילות. יואב הוא בלוגר מקצועי וגם חובב גלישה בזמנו הפנוי.

כתוב/כתבי תגובה